گروه آموزشي پايه اوّل

دفتر مديريت كلاسي

همکاران گرامی  توجه داشته باشند که این دفتر   به عنوان  ابزار در اختیار قرار گرفته است این بدان معناست که چنین ابزاربايد طوري استفاده قرار  گیرد که هدفی را محقق سازد.  

ابزار هاي جمع آوري اطلاعات براي ارزيابي دانش آموزان در دوره هاي آموزشي مشخص و معرفي شده است.   کسانی که به عنوان ناظر!! ، ارزیاب!! ، راهنما!  ، بازرس! و یا هر عنوان دیگری به کلاس معلمان مراجعه می نمایند دقت نمایند که با نظارت  خود، کار اضافی  و مسئولیت غیر ضروری برای معلمان فراهم ننمایند .

همکاران عزیزم عنایت داشته باشند که در دفتر ،جداول  گوناگونی وجود دارد که شیوه ی تکمیل انها در دستورالعمل موجود در دفتر، قید گردیده است . به عنوان مثال جدول برنامه درسی  مشخص است که در آن برنامه کلاسی طبق مصوبه شورای عالی با ذکر عنوان کتاب هایی که هست درج می شود به عنوان نمونه بجای املا و انشا و فارسی و... بخوانیم و بنویسیم نوشته می شود .  لذا یک بار دیگراین مطالب را  مرور دوباره ای با هم داشته باشیم تا نکند به بی راهه ای راهمان کج گردد و وقت بی بازگشت مان صرف کاری گردد که اساسا نیاز نبوده است 

  جدول ویژه ثبت اسامی و مشخصات دانش‌آموزان:

 این جدول چنانکه در دستور العمل نیز آمده براساس اطلاعات استخراج شده از دفتر آمار ثبت می‌گردد.

جدول زمان بندی برای تدریس دروس:

 این جدول توسط معلم، برای هر پایه تحصیلی به تفکیک دروس و اهداف آن برای کل سال تحصیلی به صورت هفتگی و یا ماهانه تهیه و تنظیم می‌گردد، به طوری که در پایان هفته چهارم اردیبهشت کل کتاب درسی به طور کامل تدریس شده باشد.

جدول ثبت فعالیت‌های یاددهی معلم:

این جدول به منظور کمک به معلم در مدیریت برنامه آموزشی و همچنین افزایش ظرفیت تفکر و ایجاد نوآوری در انجام فعالیت‌ها توسط معلم، تکمیل می‌گردد. شایسته است معلمان گرامی شرح فعالیت‌های هر درس را به تفکیک و به صورت مختصر در ستون مربوطه ذکر نمایند.

 جدول ثبت گزارش ملاقات با اولیاء:

این جدول  به منظور مدیریت درخصوص «ملاقات‌های برنامه‌ریزی شده» اولیاء برای ارتقاء کیفیت فعالیت‌ها و گزارش‌های مدیریتی و همچنین کسب نتیجه برای بررسی روند پیشرفت کلاس و دانش آموز تهیه و تنظیم گردیده و با ثبت دقیق گزارش ملاقات با اولیاء به صورت موردی و گروهی، می‌توان زمینه پاسخگویی به روند همراهی خانواده‌ها در امر آموزش را نیز گزارش نمود.

جدول ثبت جلسات توجیهی عمومی برای اولیاء:

این جدول به منظور ثبت جلسات عمومی اولیاء در نظر گرفته شده است. معلم کلاس با هماهنگی مدیریت دبستان، ضمن پیش‌بینی زمان برگزاری جلسه و طرح مباحث مرتبط، اولیاء دانش‌آموزان را با روند فعالیت‌های آموزشی کلاس، به ویژه آنان در جریان شیوه‌های نوین ارزش‌یابی قرار می‌دهد و خلاصه مباحث مطرح شده و نظرها و پیشنهادهای آنان را براساس جدول تنظیم می‌نماید.

 جدول ثبت رویداد:

این جدول به صورت نمونه و پیشنهادی در دفتر مدیریت کلاس ارایه شده است. همکاران ارجمند می‌توانند، در صورت ضرورت ثبت رویداد مربوط به هر دانش‌آموز، از این نمون برگ (جدای از دفتر مدیریت فرایندهای کلاس) استفاده نمایند. همکاران معلم با استفاده از اطلاعات ثبت شده نسبت به ارایه بازخوردهای مختلف، (به ویژه در ارایه بازخوردها در نمون برگ‌های گزارش پیشرفت تحصیلی وتربیتی ) در طول سال تحصیلی اقدام لازم را معمول خواهند داشت ( جهت تکمیل آن توصیه می شود کتاب سنجش مشاهده ای  در بسته آموزشی شماره یک مطالعه گردد )

جدول ثبت عملکرد دانش‌آموز:

این جدول برای ثبت عملکرد هر دانش‌آموز تهیه و تنظیم شده است. البته در صورتی که امکان ثبت فعالیت‌ها و اطلاعات عملکردی مربوط به دانش‌آموز در پوشه کار و یا موارد دیگر نباشد، معمولاً از این جدول استفاده می‌شود. ( یادمان باشد  : وقتی معلم عملکرد دانش آموز را در پوشه کار مستند می سازد دیگرنیازی به تکمیل این جداول نیست )  توصیه می‌شود که شرح عملکرد دانش‌آموز در مقابل عناوین درسی در بیشتر موارد به صورت مختصر و توصیفی با ذکر تاریخ نوشته شود. همکاران محترم، مختار هستند با توجه به اهمیت و ضرورت هر درس و نوع فعالیت صورت گرفته، توسط دانش آموز نسبت به ثبت شرح توصیفی و یا مقیاس‌های رتبه‌ای اقدام نمایند.

 

جدول ثبت غیبت دانش‌آموزان:

در این جدول اسامی دانش آموزان بر اساس اطلاعات دفتر آمار نوشته می‌شود و با توجه به این‌که اکثر دانش‌آموزان در بیشتر روزهای سال تحصیلی در کلاس حضور دارند، به جهت سهولت در گزارش گیری از وضعیت حضور و غیاب دانش‌آموزان، منحصراً غیبت هر دانش‌آموز و تاریخ و نوع غیبت آن ثبت می‌گردد و می‌توان به صورت هفتگی، ماهانه و یا حداکثر در هر نوبت، جمع‌بندی غیبت‌ها به صورت کلی صورت گیرد.

یک خواهش و تقاضا :

همکاران گرامی خواهشمند است در پایان سال تحصیلی نسبت به تکمیل فرم زیر اقدام لازم فرمایند. بی‌شک با این کار، به بهبود هر چه بیشتر این ابزار، کمک درخور تقدیری ارایه می نماید . این برگ پس از تکمیل به اداره آموزش و پرورش منطقه، کارشناسی ابتدایی ارسال گردد.

جدول شماره

طراحی

بسیار زیاد

زیاد

تا حدودی

کم

خیلی کم

1

به نظر من این جدول در این دفتر، ضرورت دارد

 

 

 

 

 

این جدول نیاز به اصلاح دارد

 

 

 

 

 

پیشنهادهای من برای بهبود این جدول

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 22:7  توسط ربانی  |